Prešernova rojstna hiša
Kmečka hiša v Vrbi, spremenjena v muzej. Začetek naše poti.
Prešernova rojstna hiša
je kmečka hiša v Vrbi (Občina Žirovnica), v kateri sta se rodila pesnik in odvetnik France Prešeren (rojen leta 1800) in ljubljanski nadškof Anton Vovk (rojen leta 1900).
Hiša je lep primer gorenjske gruntarske hiše. Spremenjena je v lepo urejen muzej, v katerem je predstavljeno pesnikovo življenje in delo, ter opremljena delno z originalno opremo, delno s prineseno opremo iz obdobja pesnikovega življenja.
Informacije
Lokacija: Vrba 2, 4274 Žirovnica
Kontakt za ogled: 04 580 20 92, info@visitzirovnica.si
Odprto: od torka do petka od 9. do 16. ure, konci tedna od 9. do 17. ure
Zaprto: ob ponedeljkih, 31. oktobra, 1. novembra, od 25. decembra do vključno 2. januarja
France Prešeren, slovenski pesnik
rojen 3. decembra 1800 v Vrbi, umrl 8. februarja 1849 v Kranju.
Rodil se je v kmečki družini. V osnovni šoli je bil tako priden, da so ga zapisali v zlato knjigo. Po uspešno zaključenem študiju na dunajski pravni fakulteti se je vrnil v Ljubljano, kjer je delal kot odvetnik. V tem času je napisal večino svojih pesmi, pri pisanju katerih ga je pomembno usmerjal prijatelj Matija Čop, rojen v Žirovnici. Prešeren je prvi Slovenec, ki se je po kakovosti svojega pisanja lahko kosal s sodobniki po Evropi, kjer je tedaj vladala romantična usmeritev.
Življenjska pot pesnika, nesrečno zaljubljenega v bogato Primičevo Julijo, ki ji je posvetil Sonetni venec (1834) in nekatere druge ljubezenske pesmi, je bila polna raznovrstnih preizkušenj. Njegovi prijatelji so umirali eden za drugim, kot pesnik pa v času svojega življenja ni bil priznan. V zadnjih letih življenja se je vse bolj soočal z malodušjem, težavami z alkoholom, ki je nazadnje povzročil njegovo smrt.
France Prešeren danes velja za največjega slovenskega pesnika. Del njegove pesmi Zdravljica, napisane leta 1844, je besedilo državne himne Republike Slovenije, obletnica njegove smrti pa osrednji državni kulturni praznik. V manjšem obsegu obeležujemo tudi obletnico njegovega rojstva kot Ta veseli dan kulture.