Breznica

Čebelnjak čebelarja in slikarja Antona Janše

Breznica

V Breznici je župnija Breznica z župnijsko cerkvijo Žalostne matere božje. V njej je kot župnik deloval tudi Lovro Pintar, slovenski duhovnik, sadjar, politik in nabožni pisatelj. Slovenski kipar in podobar Jožef Pavlin je na Breznici postavil spomenik škofa Pogačarja.

Največja turistična zanimivost vasi je Janšev čebelnjak z izvirnimi poslikavami panjskih končnic. Stoji na mestu, kamor naj bi ga Anton Janša postavil že leta 1877.

Anton Janša, slovenski slikar in čebelar,

rojen 20. maja 1734 na Breznici na Gorenjskem, umrl 13. septembra 1773 na Dunaju.

Anton Janša je znan kot začetnik modernega čebelarstva in eden najboljših poznavalcev čebel. Akademsko izobraženi slikar je deloval kot prvi učitelj čebelarstva na cesarskem dvoru.

 S trdim in z vztrajnim delom se je povzpel iz skromne kmečke hiše na Breznici do akademsko izobraženega slikarja in prvega čebelarskega strokovnjaka na cesarskem dvoru.

Revščina, čudoviti naravni pogoji in čebelarska tradicija v teh krajih so spodbudili Janševe še za očetovega življenja, da so pridno čebelarili; imeli so več kot sto panjev. Na klopci pod Janševim čebelnjakom so se radi zbirali umni gospodarji in modrovali o kmetovanju in čebelarjenju. To je bila za bistrega Antona prva in najboljša čebelarska šola. Silna sla po znanju ga je speljala na Dunaj, kjer se je vpisal na akademijo za likovno umetnost. Na akademiji se je tako odlikoval, da mu je cesarica Marija Terezija poklonila štipendijo za študijsko potovanje v Italijo.

Prav takrat pa se je Gospodarska družba na Dunaju zavzela za dvig čebelarstva in sklenila ustanoviti čebelarsko šolo. Prepričan, da bo kot čebelar več koristil domovini, se je Janša prijavil na razpisano mesto. Po zelo uspešno opravljeni izkušnji je postal prvi učitelj čebelarstva v »Augartnu« na Dunaju. Kmalu je zaslovel z nazornimi in vzornimi predavanji, slonečimi na temeljitem poznavanju čebel. Gorenjski način čebelarjenja je razširil po vsej deželi. Kljub temu da je opravljal poklic čebelarskega učitelja le slaba štiri leta, je zapustil dve pomembni knjigi: Razpravo o rojenju čebel in Popolni nauk o čebelarstvu. Zaslovel je na dvoru, po vsej državi in kmalu tudi v svetu kot razumen opazovalec, opisovalec čebel ter utemeljitelj številnih rekordov, ki so bili doseženi v čebelarstvu po njegovi prerani smrti. Čebela kranjska sivka je prav po zaslugi gorenjskih čebelarjev zaslovela po vseh kontinentih. Janšev rojstni dan, 20. maj, je danes svetovni dan čebel.


Aleksander Mežek: Janševa čebela

0:00

Play

   

  

logo SPread Karavanke