Slomškova hiša

S Slomškovo hišo ima Celovec novo slovensko izobraževalno središče

besedilo BOJAN WAKOUNIG

Celovška Mohorjeva družba je z dijaškim domom in zasebno dvojezično ljudsko šolo že doslej bila pomembna izobraževalna ustanova med Slovenci na Koroškem. Z nakupom hiše v mestnem predelu Šentrupert je to dejavnost še dopolnila. »Želeli smo razširiti svojo izobraževalno mrežo na področje varstva malih otrok, torej z dvojezičnim vrtcem in jaslimi za varstvo otrok od prvega do tretjega leta starosti. Teh v Celovcu doslej sploh še ni bilo, mi smo sedaj to vrzel zapolnili. Za oba obstoječa dvojezična vrtca v Celovcu so vsako leto dolge čakalne vrste, med starši je veliko zanimanja, da bi otroke dali v dvojezične vzgojne ustanove, slovenska manjšina pa na ta pričakovanja in izzive že vrsto let nima odgovora. Mi smo situacijo želeli izboljšati,« pravi direktor Mohorjeve družbe Karl Hren. V hiši od 1. septembra deluje prvi otroški vrtec Mohorjeve z eno dvojezično skupino in dvema zgolj enojezičnima – nemškima skupinama, ki sta nadaljevaje dosedanje vzgojne dejavnosti salezijank. Delovati so začele tudi prve dvojezične otroške jasli za 15 otrok. Z začetkom šolskega leta je vrata v novi Slomškovi hiši odprl še dijaški dom, ki se je v Šentrupert preselil iz mestnega središča. Mladim so na voljo sodobno opremljene eno- in dvoposteljne sobe, vse imajo svoje sanitarije. »S tem je nastalo močno dvojezično vzgojno-izobraževalno središče v Celovcu, pod skupno streho bo oskrbljenih skoraj 150 otrok. Tudi za Mohorjevo družbo je to veliko korak, saj se je število zaposlenih pri nas povečalo s 70 na 85 na sodelavcev,« ugotavlja direktor Hren.

Direktor celovške Mohorjeve Karl Hren: »Jasli za varstvo otrok od prvega do tretjega leta starosti v Celovcu doslej sploh še ni bilo. Sedaj smo to vrzel zapolnili.«
Direktor celovške Mohorjeve Karl Hren: »Jasli za varstvo otrok od prvega do tretjega leta starosti v Celovcu doslej sploh še ni bilo. Sedaj smo to vrzel zapolnili.« Bojan Wakounig
logo SPread Karavanke